Tříkrálová sbírka 2015  (4. 1. 2015)

3krale2015

Sotva jsme se přehoupli do roku 2015, čekala nás první letošní neděle a s ní Tříkrálová sbírka pro Charitu Česká republika. Zatímco loni jsem během toho, kdy naši skautíci obcházeli Hartmanice a vybírali peníze do kasiček, přiváděla na svět syna Matýska, letos mi tento den nepřipadal tolik dramatický. Ne tak Kouli, ale o tom se dočtete za chvíli.
Sešli jsme se v klubovně v půl deváté, kde se děti nastrojily do kostýmů tří králů. Díky tomu, že dorazil Kislík, jsme mohli vytvořit skupinky dvě a tím  pádem si celou doborčinnou akci urychlit a zjednodušit. Leč počasí nás tak trochu pozlobilo. Ale copak nás, ale Kouli, o čemž se dočtete již brzy.
Vyrazili jsme do náročného terénu, kterým bylo asi 20 cm čerstvě napadaného sněhu, který na mnohých místech nebyl ještě odmeten a brodili jsme se závějemi. Ale co teprv Koule, to vám povím už opravdu za chvilku.
Tradičně si na začátek sbírky necháváme to největší sousto - tedy velice strmý vrch Ulm, kde i nekuřáci jedou na kyslíkový dluh (nemluvě o Kislíkově dluhu za registraci...no nějak jsme ten jeho dluh zakecali, pravda). Obešli jsme pár chalup na Ulmu a mě zvoní telefon v kapse. Tipujete správně - volá Koule. "Pídý prosimtě, já dorazim později, my sme zapadli autem..." -  já:"...jak zapadli?"  -  Koule: "No Venca se jel otočit a klouzlo  mu to tam a visí zadníma kolama ve vzduchu....několik nadávek....nesehnala bys mi číslo na někoho s traktorem?"  -  já: "... jasně."  3kralove2015Takže sháním číslo někoho s traktorem a rukama nohama instruuju moje tři krále, aby zpívali, nastavovali správně kasičky, dávali cukr a kalendáříky a psali čitelně K+M+B 2015.
Nakonec seženu tři čísla na traktoristy, ačkoli po rozhovoru s jedním uznávám, že s ním nemůžeme počítat, protože prohrnuje cesty ke všem čertům a dál. Nicméně Koule je zachráněna a my kráčíme Hartmanicemi dál. U Kočandrlů se na chvilku zakecáme a pokračujeme z kopce dolů, teď už nás čekají hlavně bytovky a opět kyslíkový dluh, neboť vystoupat do čtvrtého patra a hned spustit tříkrálovou koledu je nad lidské i skautské síly. Ve třetím patře už tolik nehýkáme, ve druhém už nám je i rozumět víc než polovina sloky a v prvním patře je to umělecký zážitek.
Kasičky se rychle plní a s Koulí se domlouváme na tom, že už je zbytečné, aby se brodila 2,5 kilometru pešky sněhem a že letos má volno. Loni kvůli mým kontrakcím a porodním bolestem to vzala za mě. A to sama byla ve vysokém stupni těhotenství. Takže Koule dík a klobouk dolů...
Téměř roční synáček nám taky přispívá do kasičky a nám už zbývá označit jen několik dveří, dovybrat pár posledních korun či stokorun a v klubovně rozdělit vybranou koledu, Baltazarové si smyjí čerň z obličejů a už už pospícháme domů. Do tepla. Do sucha. Na oběd!

Výtěžek sbírky na Sušicku: 339.035,- Kč, v Hartmanicích jsme vybrali zase o trochu víc než loni, a to  částku 7.956,- Kč  (pro účastníky sbírky je tu konkrétní rozpis - skupinka Pídý: 1.764,- a 2.228,- Kč a skupinka Kislíka: 832,- a 3.132,- Kč; rozdíl pouhých 28,- Kč mezi skupinami)