gabrety hartmanice

 

 

uvod

gabrety

akce

fotky

comics

comics

tabory

stahuj

skaut

vzkazy

lilieAKCE

Dobročinná cukrárna (10.5.2024)

cukrarna_24 Po roční pauze jsme pro naši obec opět připravili krásnou akci skautského dobrého skutku - dobročinnou cukrárnu pod širým nebem.
Maminky a oddíloví členové přiložili ruku k dílu a celkem jsme měli v nabídce 7 druhů nejrůznějších dobrot a dokonce domácí citrusovou limonádu.
Sešli jsme se v hojném počtu (Anička S., Johy, Klára, Ája. Matěj, Davídek, Vašík a Pepík, Sofča, Janička, a Pídý + Ani M.) a také lidí přišlo poměrně dost.

» celý článek  Masopust (11.2.2024)

masopust_24 V neděli 11. února 2024 krátce před 10 hodinou jsme se sešli v klubovně, abychom doladili naše kostýmy a poté vyrazili na náměstí, kam přišly dvě holčičky v maskách a 3 další děti bez masek za doprovodu svých rodičů. Účast byla velice slabá, ale to nás neodradilo.
Z našeho oddílu přišli: Vašík a Pepík = kovbojští banditi, Tonda = pirát, Matěj = medvěd, Ája a Klára = ženich a nevěsta a Pídý= bankovní lupič.

» celý článek  


Tříkrálová sbírka (6. 1. 2024)

trikralova_sbirka24Jako tradičně jsme první lednový víkend zasvětili dobré věci a pomáhali jsme v Tříkrálové sbírce pro Charitu Sušice. Tentokrát to dokonce vyšlo na svátek Tří králů. Ráno jsme se sešli v klubovně, převlíkli se do kostýmů, začernili Baltazary, nasadili koruny a vyrazili. Přišlo méně dětí než obvykle, a tak jsem se musela obětovat a jedním z Baltazarů jsem byla nakonec i já.

» celý článek   


Betlémské světlo 2023 (16. a 23. 12. 2023)

betlem_svetlo23Velmi dramatické chvíle nám přinesl letošní rozvoz Betlémského světla...ale nebudu předbíhat, jdme na to pěkně od začátku.Všechny kurýrky Betlémského světla jsme se sešly na nádraží v Sušici krátce po poledni v sobotu 16. prosince 2023.a chopily se luceren ve složení Lucka B. (kurýr zpět do Sušice a na Mouřenec), Julča, Klára, Ája, Johanka a já /Pídý/. Ani jsme nemrkly a už jsme byly v naší přestupní stanici - Horažďovicích Předměstí. Vlak z Brna tu byl za chvilku, připálily jsme si od plzeňských skautů, zamávaly Lucce a obsadily místa ve vlaku do Plzně.

» celý článek    


Zahajovací výprava a výprava na Poledník (1. 9. a 2. - 3. 9. 2023)

polednikPrvní schůzka tohoto školního roku proběhla netradičně - sešli jsme se drobet dřív a ve složení Smolíci, Juli, Johy, Matěj, Ája, Klára, Ani M. a Pídý vyrazili autobusem na Skelnou. Odtud pak pěšky přes vysoký hřbet (který má 1078 m.n.m.) až na Starou Huť a hlavně Radkovskou vyhlídku, kde byla u křížku ukrytá keška letní hry ČT :D, kterou sjme vyzvedli. Zpátky jsme chtěli jít přes Busil a Peklo, ale z výhledu jsme zjistili že tam docela prší, tak jsme přehodnotili trasu a šli přes Zadní Chalupy na Dolejší Těšov.

» celý článek   


Tábor Avatar (15. - 28. 7. 2023)

tabor_avatarNemá vůbec cenu vypisovat, že jsme se konečně dočkali - protože to si dokáže přeatavit každý z nás, co to znamená 351 dní čekání na skvělou, úžasnou a bombastickou záležitost, jakou tábor je. Děti dorazily do už obydleného tábora krátce před polednem, zabydlely se, poobědvaly (no spíš se porejpaly v rizotu), a protože etapovka vypukne až následující den, byl zajištěn zajímavý program: ukázky karate a obrany spolku Karatedo Kodiak. Bylo to napínavé, dobrodružné, akční a poutavé, navíc když si pak bušení a útoky na zkušené figuranty mohly děti samy vyzkoušet.  Po večeři všechny přítomné členy čekalo příjemné překvapení...

» celý článek   


Výprava na Rohanov (17. - 18. 6. 2023)

rohanovVýprava započala zacinkáním u dveří Pídý, kdy dorazila první nepatrná část putujících - Ája s Aničkou. Chvilku jsme pobyli a pak už jsme nasadili na ramena krosny a vyrazili na nábřeží na zastávku, kde se k nám přidaly Anička a Julča. Brzy nato už přijel autobus, který nás vyvezl přes možné i nemožné kotáry až k odbočce pod Soběšicemi směrem na Parýzek.Opustili jsme dusno autobusu a vyrazili do totálního vedra venku. Naštěstí brzy jsme vkročili do vlahých lesů pod Nahořánkami a Malčí. Náhle se na cestě před námi objevilo nepočítaně malých divokých selátek a ouha i dospělé divoké svině.

» celý článek  


Výprava na Svárožnou (26. - 28. 5. 2023)

svaroznaV pátek 26.května jseme se vydali na výpravu na naši milovanou Svárožnou. Ze Sušice se jelo ve složení Šáša, Tadeáš, Johy, Julča, Matýsek a Zbýša, v Hartmanicích se k nim připojily ještě Anička, Ája a Klárka. Na Železné Rudě se vystoupilo a dobrodružství mohlo začít. Už jak jsme vyšli na louku nad Železnou Rudou, Anička ze zpráv z mobilu zjistila, že se na světě objevil nějaký nový záhadný virus a že mají lidi hledat skryté souřadnice. Hned po pár metrech jsme na souřadnice narazili a rozhodli se řídit podle nich. Sice jsme se cestou ztratili, ale nakonec přeci jen dorazili na místo určení...

» celý článek   


Výprava na Křemelnou (2. 4. 2023)

kremelnaHodně drsná výprava na jednu z šumavských tisícovek byla opravdu jen pro nejstatečnější oddílové členy. Sešli jsme se v 10 ráno u klubovny v sestavě: Vašek, Pídý, Ani M., Ája, Johy, Julča, Anička S., Tadeáš a Matěj. Maminky, které celou noc a i ráno sledovaly na radaru vývoj srážek, odhlásily své ratolesti, a tak jen ti nejdrsnější z nás zabalili batohy, přibalili pláštěnku, náhradní gatě a hlavně ponožky (Pídý a Ani jako správné vedoucí i březovou kůru a křesadlo) a mohli jsme vyrazit.

» celý článek   

Tříkrálová sbírka 2023 (7. 1. 2023)

trikralovka2023Jako tradičně první lednovou neděli jsme zasvětili dobré věci a pomáhali jsme v Tříkrálové sbírce pro Charitu Sušice.
Ráno jsme se sešli v klubovně, převlíkli se do kostýmů, začernili Baltazary, nasadili koruny a vyrazili.
Letos jsme dali dohromady hned tři skupinky: Johanka, Julča, Matěj (+ Pídý); Laura, Jája a Tadeáš (+ Bucka) a Ája, Anička S. a Klára (+ Vašek).

» celý článek  


Betlémské světlo (17.,18. a 23.12.2022)

betlemske_svetlo_22Letos poprvé jsme si krom kurýrství Betlémského světla pro sušické skautské středisko vyzkoušeli i jeho rozvoz. Čekala nás trať Plzeň - Klatovy - Železná Ruda - Alžbětín. Sešly jsme se vpodstatě ve vlaku - Johanka, Ája, Anička M., Klára K. a Pídý, v sobotu 17. prosince krátce po poledni. Dojeli jsme osobákem ze Sušice do Horažďovic předměstí, kde jsme pár desítek minut do příjezdu rychlíku z Brna strávily v čekárně ochutnáváním cukroví a spekulacemi na cizí zapomenutou cestovní taškou. 

» celý článek  

Úklid Šumavy (15. - 16. 10. 2022)

uklid_sumavy_22Pro náš oddíl tradiční akci jsme pojali originálně. Naplánovali jsme ji s přespáním na Svárožné. A naplánovány byly hned dvě trasy  - mírnější 16ti kilometrová a krutopřísná původně 25ti kilometrová, ale ve finále to bylo celých 32 kilometrů.První část účastníků (Johanka, Julča, Tadeáš, Anička a já) hupla do autobusu už v Sušici a další část přistoupila v Hartmanicích (Klára, Laura, Ája, Bucka a Anička M.). Výhodou bylo, že proviant a věci na spaní a na úklid (čekalo nás mytí oken) nám měl na Svárožnou dopravit odpoledne Olda.

» celý článek   


Tábor Staré pověsti České (17. - 30. 7. 2022)

tabor_SPČTábor vypukl netradičně: Pídý, Anička M. a H., Johy a Matěj už tábořili na Volešku s dětmi z dětského domova a ostatní dorazili buď hasičským transportérem, část pěšky z Petrovic a někteří autem s rodiči...no prostě, nakonec jsme se všichni sešli na tábořišti v odpoledních hodinách. A letos nás bylo opravdu požehnaně: 30 dětí a +- 15 vedoucích (jejich počty se mírně měnily). Večer po večeři vypukla etapová hra. Děti se usadily v jídelně a přišel mezi nás Alois Jirásek. Představil nám hlavní slovanské bohy: Peruna, Běloboga, Černoboga a Živu.

» celý článek   


Výprava na Svárožnou aneb krotitelé duchů (17. - 19. 6. 2022)

svarozna2022

V pátek odpoledne jsme se sešli na zastávce autobusu, kam dorazili Anička a Buford (hlavní organizátoři výpravy, kteří tuto mají jako podmínku čekatelské zkoušky), dále Karel a z dětí Ája, Johanka, Anička a Jája Staňků, Táda, Jarda. Všichni odjeli autobusem na Železnou Rudu a já vyrazila s proviantem autem na základnu. Cestou k základně se děti dozvěděly, co je čeká - vlastně, že náš svět nyní zaplavují ve velké míře duchové - dokonce jednoho cestou viděly! Poté, co se zabydlely na pokojích Svárožné, sdlábly děti večeři a šli jsme posedět k ohni.

» celý článek   


Ukliďme Hartmanice (2. 4. 2022)

uklidme_cesko_2022V sobotu 2. dubna  jsme se sešli na náměstí, abychom uklidili Hartmanice. Když všichni přišli, rozdělili jsme se do tří týmů. V prvním týmu byla Pídý, Matěj, Táda a já. V druhém týmu byli: Koule, Lukáš, Filip, Viktor, Vojtík, Klárka, Ája, Barča, Táda, Terezka a její maminka...a Daisy. A v tom třetím: Šáša, Lucka a Vojta.
Každý tým dostal dva pytle - jeden na plasty a druhý na směsný odpad.

» celý článek  


Dobročinná cukrárna (1. 4. 2022)

cukrarna_2022
Po dvouleté pauze jsme se rozhodli oprášit moc milou a oblíbenou dobročinnou akci - naší cukrárnu pod širým nebem. Protože od 24. února se válčí na Ukrajině, kterou napadlo Rusko a spousta uprchlíků již přišla do ČR, další sem míří, a my víme, že je potřeba velké pomoci, kterou mimo jiné organizuje společnost "Člověk v tísni", a tak jsme se rozhodli uspořádat naši oblíbenou cukrárnu a výtěžek z akce poslat této společnosti.

» celý článek  


Tříkrálová sbírka (9. 1. 2022)

trikralova_sbirka_2022
Po roční pauze, kdy se tříkrálová sbírka nekonala kvůli pandemii, jsme oprášili kostýmy, koruny a hlavně tříkrálovou koledu a v neděli 9. ledna jsme se sešli ke sbírce pro Charitu Sušice. Tam jsme vybrali dvě skupinky králů (Johanka, Matěj a Julča; Táďa, Jaroušek a Ája) a jejich družinu (Anička, Lucka, Šáša, Klára, Vašek a Pídý).
Po upravení (načernění Baltazarů a ustrojení) jsme jako vždy vyrazili nejdříve na Ulm, kde začala naše anabáze.

» celý článek  

Betlémské světlo (18. a 19. 12. 2021)

betlemske_svetloNeuvěřitelně napínavý příběh přineslo letos našemu oddílu putování pro Betlémské světlo. Jako již několik předchozích let vyrazili zástupci našeho hartmanického oddílu jako kurýři Betlémského světla pro naše skautské středisko.
Sešli jsme se v sobotu 18. prosince krátce po poledni na sušickém nádraží v hojném počtu (Anička S., Jája, Julča, Matýsek, Johanka, Terka, Jaroušek, Tonda, Albert, Anička M. a já Pídý).

» celý článek  


Úklid Šumavy (24. 10. 2021)

uklid_SumavyNa neděli 24. října jsme naplánovali náš tradiční počin: úklid Šumavy. Sešli jsme se na hartmanickém náměstí i s netradičními oddílovými členy - Noahem (a pak i Sofinkou, Rafčou a Luckou, kteří se k nám připojili na parkovišti za Prášily). V autobuse jsme se připojili k Julče a Maxovi, konkrétně já, Matýsek, Johy, Noah a Anička M. (ostatní skolily různé nemoci a neduhy - nejhůř na tom byla Ája s oteklými bolavými dásněmi). Dojeli jsme do Prášil (Anička omylem proklouzla bez placení!!!) a vyrazili mrazivým ránem po zelené turistické značce.

» celý článek   


Výprava na Svárožnou (17. - 19. 9. 2021)

Svarozna_2021Loni nám výpravu na Svárožnou zhatil covid, a tak téměř s ročním odkladem jsme konečně mohli vyrazit téměř až na hranice s Německem, na starou vysloužilou ubikaci roty pohraniční stráže. Téma střežení hranic také provázelo celou výpravu.
Celá parta účastníků /Vašek, Anička, Karel, Terka, Matýsek, Julča, Johanka, Ája, Anička M., Jaruška a Anička Tkanička .../ dojela autobusem do Železné Rudy, kde jsem naložila slabší kusy a jela napřed chystat večeři. Zbytek osazenstva hezky cupital pěšky až na základnu.

» celý článek   


Tábor Cesta do pravěku (16. - 30.7.2021)

cesta_do_pravekuKonečně! Po roce čekání a podivných covidových opatřeních (které do značné míry ovlivnily i přípravu a průběh tábora) jsme se dočkali. Sešli jsme se odpoledne u klubovny a po pošťourání nosů a negativních výsledkách testů na covid vyrazila velmi skromná část oddílu za doprovodu Oldy autobusem do Petrovic a odtud pěšky na Volešek. Tam už byly hlídačky Aničky, Lucka a Klára a potomci vedoucích s Luckou. Postupně také dorazili Pidilidi a po ubytování a zabydlení jsme se sešli v jídelně, kde se na stolech rozprostírala hostina všech možných chutí a vůní, jakožto oslava začátku tábora a přečkání covidového roku.

» celý článek   


Výprava údolím na Volešku

voleskem
Již ráno v 9.45 jsme se sešli na náměstí v Hartmanicích a zahájili tak druhou polockdownovou výpravu. Naším cílem bylo poopravit poničenou cestu na tábořiště.
Bez větších komplikací jsme dorazili do Petrovic a povzdechli si nad kopcem, který se v časném úmorném vedru zdál ještě delší než obvykle. Padl odvážný návrh, že bychom se do kopce mohli svézt autobusem.

» celý článek  


Jednodenní výprava (22.5.2021)

jednoden.vypravaKonečně výprava! Po dlouhých měsících odmlky kontaktní skautské činnosti kvůli pandemii jsme se dočkali. Sice se mohou konat jen jednodenní akce, ale aspoň něco.
Sešli jsme se v sobotu 22. května v 9h u klubovny. Ti, kdo se netestovali na schůzce předchozí den, se otestovali a mohli jsme vyrazit.

» celý článek  


Betlémské světlo (19. a 20.12.2020)

betlemske_svetlo_2020
Rok se s rokem sešel, a tak bylo načase provětrat petrolejky a lucerny a vypravit se vlakem pro Betlémské světlo.
Vývoj pandemie koronaviru bohužel přinesl řadu omezení. Akce pro předávání světla byly výjimečně povoleny jen v šestičlených skupinkách (musely se samozřejmě dodržovat rozestupy, přítomnost povolena jen v rouškách a musela být zajištěna dezinfekce).

                                                                                                                                                                                                                                          » celý článek


Zářijová výprava na Loučovou (11. - 13.9.2020)

loucva, paintball
Sraz na první výpravu v tomto školním roce byl pátek 11. září u klubovny, odkud jsme vyrazili směr topoly, kde jsme vyzvedli Viktora a Maxe a pokračovali na Loučovou. Po příchodu jsme postavili stany a připravili etapu pro vedoucí v podobě šifer a stezky odvahy.

» celý článek  


Tábor Asterix a Obelix (19.7.-1.8.2020)

tabor_asterix_a_obelixPo lapálii s covidem jsme se všichni třásli strachy, jestli budeme moci jet v létě na tábor, ale nakonec všechno dobře dopadlo a tábor je tady! Všichni jsme se zabydleli a vpodvečer vypukla táborová hra. Letos na téma „Asterix a Obelix aneb zachraňte druida!“ Večer zavítali mezi nás Asterix (Ondra), Obelix (Vašek) a Panoramix (Olda) a celá naše galská vesnice se odebrala na posvátné místo k magickému druidskému obřadu. Zde vydal zlatý kotlík našemu mágovi Panoramixovi a jeho dvěma kolegům jména šéfů kmenů...

» celý článek   


Oslava 30 let oddílu (7.3.2020)

30_let_oddílu

Od první schůzky uplynulo už 30 let a toto výročí jsme spolu s dalšími členy našeho oddílu oslavili v sobotu 7. března 2020.
Měli jsme naplánovanou velkou oslavu a i úkoly pro příchozí hartmanické děti, které by na hartmanické náměstí přišly, ale bohužel pršelo a dost se ochladilo, a tak jsme oslavu přesunuli do klubovny, která praskala ve švech.

» celý článek   


Masopust  (23.2.2020)

masopust_2020V neděli - poslední v měsíci únoru - jsme se sešli již potřetí, abychom převlečeni do kostýmů, vybaveni maskami prošli v masopustním průvodu Hartmanicemi.
Počasí bylo strašlivě větrné, a tak přišlo míň lidí (jak civilních, tak oddílových), ale to nevadilo - i tak jsme si masopust užili. Z našeho oddílu se dostavila svatební dvojice Ája (nevěsta) a Lucka J. (ženich), Anička M. převzala po Pídý dědka v nůši, Vašek byl zase vodník, Lucka B. kouzelnice, Julča pirátka, Johy medvěd a Pídý
smrtka.

» celý článek  


Tříkrálová sbírka (5.1.2020)

trikralova_sbirka_2020První naší oddílovou akcí v roce 2020 byla tradiční Tříkrálová sbírka pro Charitu ČR v Hartmanicích a přilehlých vesnicích.
Sešli jsme se v neděli 5. ledna v klubovně v půl deváté. Zprvu už to vypadalo, že bude jen jedna skupinka koledníků, ale naštěstí pak dorazili i prázdninoví lenoši a povaleči, a tak jsme nakonec vytvořili skupinky tři. První - mobilní - která objížděla okolní vesnice ve složení rodiny Chvojků...
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      » celý článek

Betlémské světlo (21. a 22.12.2019)

betlemske_svetlo_2019Pomalu se pro náš oddíl stává tradicí, že Betlémské světlo do našeho střediska přivážíme vlakem od kurýrů právě my. Sešli jsme se v sobotu 21. prosince na sušickém nádraží. Vlakem do Horažďovic Předměstí jsme jeli Anička M., Ája, Matýsek, Johanka (a její kamarádka) a jako doprovod já (Pídý). Cesta tam rychle utekla a jako vždy jsme si nabídli vánoční cukroví. Naše aromalampa (chápej petrolejka) byla vrchovatě naplněna, a tak cesta voněla nejen cukrovím, ale hlavně petrolejem...

                                                                                                                                                                                                                                          » celý článek


30 let svobody (17.11.2019)

30_let_svobody
Významné výročí 30 let svobodného skautingu a oslava 3 dekád od sametové revoluce jsme se rozhodli oslavit lampiónovým průvodem. Ten byl avizován, že bude zahalen tajemstvím. 

Sešli jsme se 17. listopadu v 17hodin u kostela na horním náměstí.

» celý článek  


Úklid Šumavy 2019 (28.-29.9.2019)

uklid_sumavy_2019Poslední zářijový víkend zrovinka na sv. Václava jsme se vydali na výpravu za účelem úklidu naší milované Šumavy. Sraz jsme měli v sobotu ráno před klubovnou, naše trasa vedla směrem na Kundratice, poté jsme to lehce stočili na Palvínov. Naše cílová destinace byla však Divišov a to přesně chata naší Áni Máni. Myslím, že za zmínku stojí náš první úlovek - odpadek a to prosím pěkně obal od salámu, přesněji řečeno od Vysočiny. Sázeli jsme se, jestli Lucku posedne zase houbová horečka, ale nakonec se tomu tak nestalo. Sice Lucka neměla štěstí na houby ale na krabičky od cigaret ho měla požehnaně.

» celý článek   


Tábor Superhrdinové (12. - 26.7.2019) 

tabor2019V pátek jsme se ve tři hodiny odpoledne sešli u klubovny, naložili táborový materiál a vybavení a pak bylo v klubovně připraveno překvapení - promítání úvodního několikaminutového filmu o táborovém tématu: Dlouhé roky metropole V-City vzkvétala a prosperovala. Pod ochranou mnohých superhrdinů tu lidé žili šťastně a spokojeně. Ale zjevil se padouch Joker a všechno změnil. Unesl starostu a zmocnil se veškerého bohatství. Všechny známé superhrdiny drží v hrsti. Proto V-City hledá nové superhrdiny! Potom děti jely autobusem do Petrovic a odtud pěšky na Volešek, po dvou letech táboření na Malči jsme se vrátili na náš staré dobré Voleškové tábořiště.

 » celý článek    


Skautský dobrý skutek - dobročinná cukrárna (3. a 10.5.2019)

cukrarnaDevetenáctý duben až devatenáctý květen tohoto roku byl měsícem skautských dobrých skutků. I my jsme se s naším oddílem opět zapojili a po loňském úspěchu dobročinné cukrárny jsme znovu osladili život našim spoluobčanům v improvizované cukrárně pod širým nebem. Dvě páteční odpoledne 3. a 10. května jsme na náměstí prodávali laskominy upečené laskavými maminkami a babičkami, kdy mnohdy jim byly nápomocny oddílové děti. 

                                                                                                                                                                                                 » celý článek


Masopust (2.3.2019)

masopust_2019
Navléct masky, poveselit se, zadovádět si, skotačit, hodovat než začne předvelikonoční půst, probrat obec ze zimního spánku - to vše je nezbytnou nápní masopustu. O to se od loňského roku snaží náš oddíl v Hartmanicích, kdy jsme na masopustní průvod vyrazili poprvé. Tentokrát jsou Velikonoce až v dubnu, a tak masopustní úterý připadlo na to první březnové, proto jsme se sešli v sobotu před ním.

» celý článek   Tříkrálová sbírka 2019 (6.1.2019)

trikralova_sbirka_2019Na svátek Tří králů, v neděli 6. ledna, jsme se sešli v půl deváté v klubovně, abychom se připravili na letošní tříkrálovou sbírku pro Charitu ČR.
Skupinky byly zase po roce tři - Chvojkovi spolu s Klárkou S. objížděli okolní vesničky a my Koule, Vašek a Pídý jsme si rozdělili dvě skupinky koledníků následovně: Adélka, Barča, Vaneska, Luka, obě Aničky /Vašek a Pídý/ a Patrik, Klárka K., Ája, Lucka, Nelča /Koule/.


» celý článek  
  
 

Betlémské světlo (16. a 23.12.2018)

betlosvetlo_2018
Letošní putování pro Betlémské světlo bylo hodně mimořádné. Měli jsme totiž s sebou v patách filmový štáb! Režisérka Olga Špátová natáčela již dlouhé měsíce dokumentární film o skautech a potřebovala pár posledních záběrů do filmů právě z cesty pro Betlémské světlo a z jeho následného předávání.

» celý článek   


Ať žije republika! (28.10.2018)

ať žije republika!Zasněžené nedělní odpoledne dne 28. října 2018 jsme strávili oslavou 100 let našeho státu. Na čtvrtou hodinu odpolední bylo pro obyvatele Hartmanic přislíbeno naším oddílem, že společně oslavíme toto významné jubileum a širokou veřejnost jsme lákali na uherský guláš a české buchty. Důležité bylo nejen zase trochu aktivizovat hartmanické obyvatelstvo, ale také ukázat, jak důležitou hodnotou je pro nás náš stát, demokracie a aktivní  občanství.

» celý článek   

Úklid Šumavy (28. 9. 2018)

uklid_sumavy_2018Pátek na sv. Václava byl dnem svátečním, a tak jsme ho využili k bohumilé činnosti, kterou pácháme víceméně pravidelně už drahnou spoustu let, k úklidu Šumavy.

Naplánována byla kratší a delší trasa, ale protože se nás sešlo méně a spíše starší členové oddílu, rozhodli jsme se u autobusu pro delší putování (konkrétně trasu Gerlova Huť – Nová Hůrka - Zhůří - Keply - Kochánov - Volešek - Petrovice).
» celý článek  
  


Rajda (21. 9. 2018)

rajdaNa prvních dvou zářijových schůzkách už probíhaly vášnivé debaty, co budeme tentokrát vařit. Věru, už jsme toho vařili dost a seznam jídel, které lze uvařit v kotlíku na ohni se tak pomalu vyčerpává. Spekulovalo se o klobásách s opečeným bramborem, což tedy žádný kulinářský zázrak není, ale nakonce vyhrála rajská s těstovinami a opečenou sekanou.

» celý článek   


Tábor Pevnost Boyard (14. - 27. 7. 2018)

tabor_boyard_2018V sobotu jsme se ve dvě hodiny odpoledne sešli u klubovny, naložili táborový materiál a vybavení a celí natěšení se přesunuli na tábořiště na Maleč. Po zabydlení a vybalení se děti vypravily na dřevo, aby bylo čím topit a tudíž možno vařit . Po setmění se všichni sešli v jídelně, kam přikráčel otec Fouras a přečetl nám za svitu loučí legendu o pevnosti Boyard. Sotva otec Fouras dočetl, objevil se v jídelně zbrojnoš, který zatkl Oldu, odvlekl jej k molu, kde ho další vojáci naložili na loď a odvezli na pevnost Boyard. 

» celý článek   


Výprava na Svárožnou (8. - 10. 6. 2018)

svarozna2018

Sešli jsme se v pátek 8. června 2018 na hartmanickém náměstí - sešlo se nás opravdu hodně 9 dětí  a 4 vedoucí posílili v Prášilech ještě Cyril a Olda.
Kouli polil studený pot hned po vstupu do autobusu, neboť řidič nerozumněl ani česky ani německy, nezbývalo než komunukovat rukama-nohama... naštěstí dopravil autobusák všechny tam, kam měl.

» celý článek   


Bramboráky (1. 6. 2018)

bramboraky
Na předchozí schůzce, kdy jsme byli obklopeni lahodnými dortíky a sladkými močníky z dobrého skutku, jsme se po delším přemítání domluvili na tom, že při dnešním vaření si děti udělají bramboráky. Sešli jsme se u klubovny v tradiční čas a den v hojném počtu.

» celý článek   


Skautský dobrý skutek: Dobročinná cukrárna (18. a 25. 5. 2018)

cukrarnaDvacátý duben až dvacátý květen je měsícem skautských dobrých skutků. I my jsme se s naším oddílem zapojili a osladili jsme našim spoluobčanům život v cukrárně pod širým nebem. Dvě páteční odpoledne 18. a 25. května jsme na náměstí prodávali laskominy upečené laskavými maminkami, oddílové děti se ale mnohdy zapojily ve výrobě dobrot a svým maminkám byly při ruce. Vykonat každý den alespoň jeden dobrý skutek, tak zní jedna z prvních výzev, se kterými se děti seznámí ve skautském oddíle.

» celý článek   


Výprava na tábořiště (19. - 20. 5. 2018)

malecOhnivec (vedoucí kašperskohorských skautů nám zadal brigádu na tábořišti, a to natřít lakem strážní věž. Sešli jsme se v 9 hodin u klubovny, nasedli k Fíkovi do auta zapůjčeného od hasičů a vyrazili na Maleč. Posádka druhého vozu (Kopy + Vašek) nám byla v patách. Na tábořišti nás čekal zásadní úkol – najít klíče od srubu (nápovědu jsme měli), děti je našly v zípětí a pak byl před námi náročnější úkol – otevřít srub.  

» celý článek   


Ukliďme Česko 2018 (6.4.2018)

uklidme_cesko
Zatímco starší členové našeho oddílu doma dobalovali krosny a těšili se na setkání skautů na Otavě, na které se vypravili tentýž den, nejmladší oddílové děti navlékly reflexní vesty, chopily se jednoho pytle na plasty a druhého na ostatní komunální odpad a okořenily tak běžnou páteční schůzku o bohulibou (a přírodulibou) činnost, kterou byl úklid Hartmanic.

» celý článek  


Masopust (10.2.2018)

masopust2018
Bujaré veselí, smích, výskot, hudba, tanec a hodování jsou nedílnou součástí masopustu. Tak tomu bylo i v Hartmanicích v sobotu 10. února 2018, kdy náš oddíl poprvé zorganizoval masopustní průvod naším městečkem.
Chtěli jsme dění v obci trochu oživit a tak jsme naplánovali tuto tradiční akci. Proto se v průvodu objevily hlavně tradiční masky, a tak jsme na dvou schůzkách před samotnou akcí rozdělili důležité role.

» celý článek  


Tříkrálová sbírka 2018 (7.1.2018)

trikralova_sbirka2018

Krásnou básničku o našich tříkrálových peripetiích sepsala Koule, více najdete ve článku.

» celý článek   


Betlémské světlo 2017 (17. a 23.12.2017)

betlemske_svetlo2017Letos (podruhé v naší historii) jsme  vyrazili převzít Betlémské světlo k vlaku na nádraží do Horažďovic předměstí. Celé putování bylo okořeněno přítomností několika benjamínků z oddílu nejmladších dětiček nazvaných Pidilidi, který také vede naše vedoucí Pídý. Sešli jsme se na nádraží v Sušici, za náš oddíl Anička Matoušků, Fík, Pídý a částečně Johanka a Matýsek (ti jsou i u Pidilidí) a z pidilidiček Julinka, Jáchym a Vojtík (s nimi jela jako doprovod jejich maminka). Nasedli jsme do vlaku a cesta do Horažďovic rychle utekla.

» celý článek   

Fazole versus noky (29.9.2017)

fazole_vs_noky
Na poslední zářijový pátek jsme si s naším oddílem zase naplánovali uvařit něco dobrého nahoře na Hamižné v koutku na Ulmu. Na předchozí schůzce se děti rozdělily do týmů a zvolily si recepty, podle kterých budou vařit. U jednoho týmu vyhrály kovbojské fazole a u druhého týmu noky se sýrovou omáčkou.

» celý článek  


Tábor Indians.banditos.cowboys (15. - 28.7.2017)

indy
Po dlouhé době táboření na Volešku jsme změnili lokaci a navázali na táboření Kašperskohorských skautů na Malči.
V sobotu odpoledne jsme naložili táborové vybavení, potraviny a další věci u klubovny a přesunuli se na tábořiště. Tady jsme vše vybalili, děti se zabydlely a večer u obřadního ohně mohla vypuknout celotáborová hra. K ohni dotancovala Šamáňa (Koule), promluvila k přítomným indiánům a rozdělila je do kmenů...

» celý článek   


Rozhled(n)y (27. - 28.5.2017)

rozhlednyPoslední květnový víkend se náš oddíl vypravil do Sušice. To ale nebyl úplně cíl naší cesty, sušické klubovny byly jen místem pro odložení krosen a pro přespání a hlavně nabrání sil...ale abych nepředbíhala. Spolu s Koulí vyrazili děti šumavabusem do Sušice, Koule měla s sebou své dva caparty Viktora a Filípka a pak taky hromadu oddílových členů - Johanku, Ondru, Oldu, Cyrila, Lucku Bauchů, Aničku Hanzlíků a Honzíka. V Sušici na nábřeží jsme se k nim přidali já (Pídý) a mí dva benjamínci - Johanka a Matýsek a Termit a Lemur. Po přesunu ke klubovnám jsme byli kompletní, tam už čekal Vašek a Anička Matoušků.
» celý článek  

Polívkovary II (12.5.2017)

polivkovary_IIVaření polévek bylo odloženo, protož v původní termín (28. dubna) se aprílové počasí vyřádilo a nasněžilo 30cm sněhu. Proto jsme vařili až po 14 dnech, a to 12. května. Protože děti přinesly většinu surovin, které měly přinést, nic nám nebránilo vydat se na Ulm.
Pídý jela s několika vyvolenými napřed a ostatní šli pěšky. Když jsme dorazili, oheň už hořel a kotlíky s vodou se ohřívaly.

» celý článek   


Skautský dobrý skutek (6.5.2017)

dobryskutekVítejte v našem nově zřízeném hotelu!!! Luxusní ubytování pro brouky, berušky, mravence i všechny kukly v samotném srdci malebného městečka v pošumaví. V centru zeleně Hartmanické mateřské školky byl díky zdejším skautům postaven hmyzí hotel tak, aby poskytl pohodlí všem uběhaným nohám (a je jedno kolik jich máte), na dosah rozsáhlá zahrada, dětský smích a překrásný výhled na dětské pískoviště! Ani ptáčkové nemusí těžce shánět větvičky na pracnou stavbu svých obydlí - i na ty šikovní skautíci mysleli a vyrobili pestré ptačí budky s veselými motivy tak, aby si každý opeřenec přišel na své. 

» celý článek   


Tříkrálová sbírka 2017 (8.1.2017)

3kralove2017Dne 8.1.2016 jsme se účastnili tříkrálové sbírky, při které jsme vybírali peníze pro charitu. (děláme to tak každým rokem a je to pro nás víc, než jen milá povinnost vůči potřebným, ale také spousta legrace a sladkostí, popř.starého cukroví, kterého se lidé chtějí po Vánocích zbavit a které si každoročně vykoledujeme). Sešli jsme se v půl deváté ráno před klubovnou. Mezi světlušky a vlčata jsme rozdělili koruny a pláště, tak že jsme dostali šest králů a z těch udělali dvě skupiny, mezi které se rozhodili ostatní.  

» celý článek  


Betlémské světlo 2016 (17. a 18.12.2016)

betlemske_svetlo2016

Poprvé v naší dosavadní devítileté historii předávání betlémského světla jsme se vypravili jej převzít přímo u vlaku z rukou...respektive lucerniček skautských kurýrů. Betlémské světlo dorazilo z Vídně do Brna už před týdnem /10.12./ a v následující sobotu bylo vlaky rozváženo po celé České republice.

                                                                                                                                                                                                                                  » celý článek    

Chili-con-carnevary (30.9.2016)

chili_con_carnevary
Jak bylo slíbeno, v pátek jsme se vydali vařit Chili con carne na Ulm. Nikdo na nic nezapomněl, takže bylo z čeho vařit. Na předchozí schůzce jsme se rozdělili do dvou týmů, a ačkoli nedorazili všichni, tak aspoň  poslali suroviny, které měli obstarat.

» celý článek   


Tábor Hvězdná brána - Stargate (24.7. - 7.8.2016)

stargate2016
Skupina ostřílených členů Stargate se chtěla vrátit z výcviku nových rekrutů do SG-týmů,
při procházení hvězdnou bránou nastal neočekávaný technický problém a brána nás přenesla na neznámou planetu v galaxii Andromeda. Nezbývá než pokusit se nalézt cestu domů.

  » celý článek    


Výprava na Svárožnou (17.-19.6.2016)

svarozna_SG
Pár dní před koncem školního roku jsme uspořádali výpravu na skautskou základnu Svárožnou. Po páteční schůzce jsme se autobusem přepravili do Alžbětína a poté pěšky zamířili na základnu. Po vybalení  si každý musel vyrobit fotku na průkazku. Zatím nikdo netušil, co je to za průkaz a na co jej budeme potřebovat. Rouška tajemství byla poodhalena až druhý den...

» celý článek  


Polívkovary a špagetovary (22.4. a 3.6. 2016)

vareni
Zářijové gulášovary nadchly nejen degustační komisi ve složení Pídý a Koule, ale zejména děti a tak bylo nad slunce jasnější, že si zavaříme znovu. Tedy, že vymyslíme gastro kategorii, ve které se utkají dva týmy amatérských kuchtíků. V dubnu, krátce před svátkem sv. Jiří, patrona skautů, jsme se sešli opět v rámci páteční schůzky a se surovinami vyrazili na kopec Ulm. 

» celý článek  


Rafty na Otavě (17. 4. 2016) 

raftyNa neděli 17. dubna jsme si my, vedoucí, připravili velké překvapení pro naše nejstarší oddílové členy. Za to, že skauti, skautky, tak vzorně pracují, na táborech a výpravách a je na ně spoleh, zakoupili jsme z táborové rezervy poukaz na výlet na raftech.To však bylo tajemstvím až do samého srazu u půjčovny lodí za Sušicí a věděli o tom jen vedoucí. Když jsme vyzvedli rafty, navlékli jsme se do záchraných vest, nalodili jen to nejnutnější do dvou barelů, chopili se svých pádel a zvolili posádky.

» celý článek  


Setkání na Otavě (8. - 10. 4. 2016)

O víkendu 8. - 10. dubna 2016 se náš oddíl zúčastnil setkání skautů na Otavě, které se konalo v Horažďovicích. Po příjezdu jsme se ubytovali v tělocvičně, společně s námi tam byli kašperskohorští a vodňaští skauti. Pak jsme se odebrali na zahájení etapové hry, kde nás mladší rozdělili do dvanácti týmů. Potom jsem dostali mapu a první úkol což bylo vysvobodit jistou osobu z říše nemrtvých. Na splnění bylo potřeba si sehnat křídu, svěcenou vodu, svíčku, sirky, dřevěný kříž a zrcadlo. Tyto věci jsme dostávali za splnění úkolů na stanovištích. Po jejím vysvobodění jsme zabili Drákulu a tím skončila první část hry.

» celý článek     


Výprava na Křemelnou (19.-20.3.2016)

kremelna

V sobotu 19.3.2016 jsme vyrazili na dvoudenní  výpravu  ve složení: Ralf, Týpí (tj. Pídý), Karel, Pepo, Honza, Ondra, Lucka K., Lucka B., Anička H., Anička M., Johanka, David a Lukáš… Vašek přistoupil až na Skelné, protože zaspal… Byli jsme skoro kompletní chyběli už jen Olda a Cyril... ale ty přistoupili až potom. Už na Skelné sme začali hledat první kešku...

» celý článek   

Tříkrálová sbírka (3.1.2016)

trikralova_sbirka

Pár dní po bujaré silvestrovské noci jsme měli naplánováno pomoci Charitě ČR jakožto koaždoročně s Tříkrálovou sbírkou. Letos již po patnácté. Děti narozené v prvním roce našeho působení letos dostanou občanku...to to letí!
Sešli jsme se v neděli 3. ledna 2016 v půl deváté v klubovně, nachystali cenné dary - zlato, kadidlo a myrhu jsme neměli, tak došlo jen na kalendáře, cukr a zlato v hrdle.

» celý článek    


Betlémské světlo (20.12.2015)

betlemske_svetlo2015

S předáváním Betlémského světla náš oddíl začal poprvé v roce 2007. Po osmi letech tomu nebylo jinak, že krátce před Vánoci jsme u kostela sv. Kateřiny v Hartmanicích  v době okolo mše svaté rozdávali hartmanickým občanům světlo dovezené přímo z Betléma. 
Myšlenka přivézt zažehnuté světlo přímo z Betléma se zrodila u rakouských skautů už v roce 1986.

» celý článek   


Úklid Šumavy (24.10.2015)

uklid_Sumavy2015V sobotu ráno hned po půl osmé jsme vyrazili autobusem na Prášily. Deset dětí a tři vedoucí přivítalo mrazivé ráno plné jinovatky, za obzorem se právě probouzelo sluníčko a před námi bylo 12 kilometrů na trase Prášily - Frauental - Rovina - Dobrá Voda - Hamižná - Hartmanice. Úklid Šumavy prvně proběhl v devadesátých letech a účastnily se jej všechny oddíly střediska, tato akce se znovu opakovala asi ještě jednou a pak našemu oddílu přišlo líto, že už se taková ekologicky bohulibá činnost neopakuje a úklidy pořádáme na vlastní pěst.

» celý článek  


Gulášovary (25.9.2015)

gulasovaryV pátek 25.9.2015 jsme se na schůzce rozdělili do dvou týmů v jednom jsme měli být: Já, Tomáš, Cyril, Kubík a Ondra. V druhém týmu měl být: Olda, Lucka B., Lucka K., Anička M., Alenka a Johanka. Do týmů nás rozdělila  Koule. Následně jsme si měli rozdělit suroviny kdo co přinese bylo zapotřebí donést: cibuli, sladkou papriku, hladkou mouku, buřty, sůl, brambory, sádlo/olej a kmín. K vaření buřtguláše jsme se měli sejít v pondělí 28.9.2015 před klubovnou v 9:00.

» celý článek   


Oslava 25 let oddílu (7.3.2015)

oslava_25let

Psal se rok 1990 a Československem cloumala radost ze svobody po dramatických událostech sametové revoluce. Po dvaceti letech, kdy byl skauting v roce 1970 zakázán, se mnoho skautů rozhodlo pro obnovu tohoto hnutí. Stejně tak tomu bylo v Hartmanicích. Balú a Majka byli u zrodu myšlenky založit skautský oddíl v našem městě.

» celý článek   


Únorová výprava - mrazu vstříc! (7.2.2015)

vyprava_mrazu_vstricV sobotu 7. února jsme se sešli na náměstí a vyrazili vstříc dobrodružství (a mrazu). Ačkoliv slunko krásně svítilo a hartmanická sjezdovka se prvně otevřela vášnivým lyžařům, žádného hartmanického skauta to neodradilo od výpravy.Úspěšně jsme se propletli křivolakými uličkami našeho městečka (jednota-kostel-vlek) a vyšli do sněhobílých plání (pole) směrem k Mouřenci. Bohužel naše výprava byla vybavena jen jediným dopravním prostředkem (boby), a tak jsme pod tíhou vybavení (svačin) zvolili rozvážnější krok (takzvaný eskymácký běh 50 m chůze - 5 min. pauza).

» celý článek   


Tříkrálová sbírka 2015 (4.1.2015)

3kralove2015Sotva jsme se přehoupli do roku 2015, čekala nás první letošní neděle a s ní Tříkrálová sbírka pro Charitu Česká republika. Zatímco loni jsem během toho, kdy naši skautíci obcházeli Hartmanice a vybírali peníze do kasiček, přiváděla na svět syna Matýska, letos mi tento den nepřipadal tolik dramatický. Ne tak Kouli, ale o tom se dočtete za chvíli. Sešli jsme se v klubovně v půl deváté, kde se děti nastrojily do kostýmů tří králů. Díky tomu, že dorazil Kislík, jsme mohli vytvořit skupinky dvě a tím  pádem si celou doborčinnou akci urychlit a zjednodušit. Leč počasí nás tak trochu pozlobilo. Ale copak nás, ale Kouli, o čemž se dočtete již brzy.

   » celý článek  


Listopadová výprava do Sušice (7.-8.11.2014)

listopad.vyprava
Po schůzce v pátek 7. 10. 2014 jsme vyrazili na autobusovou zastávku v Hartmanicích. Poté co jsme dorazili do sušických kluboven, jsme se navečeřeli. Dále jsme hráli různé hry. Nejdříve jedna skupina hrála Mozek a druhá BANG!, ale jak nás to přestalo bavit, začali jsme hrát hru 320 skáču. Při hře se snažíme šlápnout na nohu soupeři a tím ho vyřadit ze hry. Všichni se zúčastnili této veselé hry a při tom se velice bavili.

» celý článek   


 
Tábor Rytíři krále Artuše (12. - 20.7.2014)

tabor_rytiriNa prostranství před katedrálou se objevil meč zaražený do kamene s kovadlinou a nápis říkající: "Ten kdo mě vytáhne, se stane králem." Nepovedlo se to žádnému feudálovi, až tudy procházel Artuš, který byl ve skutečnosti zapomenutý králův syn a právě hledal meč pro svého pána Kea. Nic netušící přistoupil ke kovadlině a lehce meč vyprostil. Tím mečem byl Excalibur, zbraň ukovaná v jiném světě, než je náš pozemský… Letní tábor roku 2014 byl situován na hradě Camelot (který se z jižního Skotska záhadně objevil na dolním Volešku u Petrovic).
» celý článek   
 

Závody světlušek a vlčat 2014 - krajské kolo v Rokycanech

Dne 14.6.-15.6. 2014 se konal Závod vlčat a světlušek krajské kolo. Ráno jsme se v 6:00 sešli na nádraží v Nemilkově. Jeli jsme vlakem do Klatov, kde jsme přestoupili a dál do Plzně, kde jsme také přestoupili a hurá do Rokycan.Vystoupili jsme a šli na skautskou louku, kde jsme si měli postavit stany. Závod byl na téma pohádkové postavičky. Do závodu nás uvedla princezna s kašpárkem.

» celý článek 


Závody světlušek a vlčat 2014

zavodyVaSDne 17. května roku 2014 v 7:30 hodin jsme se se skauty z Hlavňovic sešli u nemilkovského nádraží. Vyjeli jsme do Horažďovic. Cestu jsme si užívali, povídali jsme si, smáli se a připravovali jsme se na závody. Když jsme dojeli, vydali jsme se k hřišti, kde se závody konaly. Po příchodu na hřiště jsme se vydatně najedli, napili, sbalili batohy včetně KPZ, lékárničky, šátku, uzlovaček, tužek, deníčku… Po 30 minutách nás zavolali na zahájení závodu. Počasí nám celkem přálo.

» celý článek 


Florbalový turnaj

florbal
Dne 22.3.2014 se konal florbalový turnaj. Soutěžil jsem v mladší kategorii a byl jsem v týmu Šumaváci, kteří měli celkovou bilanci 11 vstřelených gólů a 3 propuštěné góly. Získali jsme 9 bodů. To nám stačilo na 1. místo. Druzí byli Čertíci, kteří měli celkovou bilanci šesti vstřelených gólů a čtyři propuštěné góly.

» celý článek Tříkrálová sbírka 2014

3_kralove_2014Ze spánku mě 5.1.2014 vzbudí SMS vyzvánění mého telefonu. Mezi organizačními pokyny k letošní tříkrálové sbírce si čtu od Pídý ještě další novinu - právě jede do porodnice! Pomalu se vykoulim z postele, snažím se proloupnout oči, pochopit co se děje, obleču se, poberu, co je třeba a frčím ke klubovně. Tady jsme se sešli s Vaškem, Kislíkem, Lennym, Kárlem, Aničkou, Ondrou, Kryšotem, Nikčou, Aýzem, Ralfem s Luckou a Kubou, který vzal s sebou i svého mladšího bráchu.

» celý článek 


   

Sváteční říjnová výprava (28.10.2013)

vyprava10/2013
V pondělí 28. října jsme se sešli v Hartmanicích na náměstí a čekali na příjezd autobusu. Pan řidič byl mírně šokován počtem nastupujících a hlavně samostatně platících cestujících.

 V Petrovicích jsme vyskočili a pokračovali pěšmo směr Volešek. Když jsme se dostali na konec civilizace (skončila asfaltka), vyslali jsme dva zvědy na průzkum, a čekali na jejich návrat.

» celý článek    


Prázdninová výprava na Hadí vrch

putakV pátek 16. srpna jsme se sešli odpoledne na Zámyšli, odkud nás odvezli rodiče na Slučí tah u Nové Hůrky. Je sice pravda, že asi ne všichni si troufli na dvoudenní puťák, nicméně odvaha nechyběla jak holkám – Kačce, Evče a třem Bárám - Barče Cihelské, úplnému nováčkovi – její kamarádce Barče Volfové alias Velhartické a naší fence, která však neměla možnost volby. No a samozřejmě nejzkušenější trempík – Blanka. Z kluků byla jen vlčata, nejstarší Lukáš, Vítek s batohem velkým jak on sám a já s našim Vojtou.

» celý článek   Tábor Škola čar a kouzel (30.6. - 13.7.2013)

tabor_2013

Už odjezd dětí na tábor sliboval něco nebvyklého - magického. Všichni táborníci hned na místě setkání obdrželi dopis od profesorky Minervy McGonagallové (Pídý), který jim zajišťoval účast na letním rychlokurzu ve škole čar a kouzel. Za nedlouho se dostavil i ředitel školy - Albus Brumbál (Tomáš), který spolu s učitelkou léčitelství a vedoucí ošetřovny Poppy Pomfreyovou (Ivčou) doprovodil studenty při skoku na nástupiště 9 a 3/4 a spolu s nimi pak nastoupil do bradavického expresu, který studenty přiblížil téměř až do školy čar a kouzel.

» celý článek    


Krajské kolo Svojsíkova závodu (24. - 26.5.2013)

svojsikuv_zavod

Naše družina Rysů se úspěšně probojovala ze druhého místa základního kola Svojsíkova závodu, které se konalo v dubnu na skautské zkladně Svárožné, do krajského kola, které se konalo poslední květnový víkend v Rokycanech. Do Rokycan vyráželi naši silně motivováni,...» celý článek  

Úklid Šumavy (19.5.2013)

uklidSumavy
V neděli 19. května 2013 vyrazil náš oddíl na tradiční akci, kterou je úklid Šumavy. Tentokrát jsme zvolili turisticky atraktivní a frekventovanou trasu: ze Špičáku na Špičácké sedlo odtud na Černé a Čertovo jezero až na Železnou Rudu.
V průběhu let vedly trasy našeho úklidu desítkami cest a nutno přiznat, že turisté se rok od roku lepší. Odpadků je čím dál míň, i když pořád nějaké jde v přírodě najít.


» celý článek  
  
 

Sázení stromků

stromky
Svátek práce oslavil náš oddíl pekelnou dřinou v podobě sázení stromků. Akce to pro nás nebyla nová, už loni jsme osázeli paseku mezi Pustinou u Dobré Vody a bývalými Stodůlkami, která vznikla po řádění kůrovce na smrkové monokultuře. Na rozdíl od loňska, kdy jsme sázeli čistě jen buky, jsme letos sázeli jedle a smrčky a společně s buky...

» celý článek  
 

Budky pro sovy

sovi_budky
Jedním z faktorů, které ohrožují sovy, je nedostatek vhodných hnízdišť. Tyto královny noci si ve většině případů nestavějí vlastní hnízdo, ale využívají dutiny stromů, hnízda jiných ptáků a také tmavé kouty v lidských sídlech. Staré stromy, vhodné pro vytvoření sovího hnízda, jsou však káceny, v lidských obydlích dochází k ničení hnízd při opravách, a tak sovy čím dál častěji mají potíže s umístěním svého hnízda. Sovám jsme se rozhodli pomoci instalací hnízdních budek.

» celý článek    


Akce Sněženek a Machrů

aneb skautská mše a účast v základním kole Svojsíkova závodu

» celý článek    


Běžky - Hadí vrch, Zhůří (10.2.2013)

bezky
10. 2. 2013 byl den, kdy se Hlavňovičtí skauti i s rodiči sešli na Keplích,kam přijelo i šest Hartmaických skautů,  ale provoz z Hartmanic byl klidný, mohlo nás přijet tedy víc.  Každopádně si celý náš oddíl vyzkoušel běžkovat v takovém chumlu a i když někdo padal víc a někdo míň, každý si tuto výpravu užil. Dokonce jsme do cíle dojeli dříve než ve stanoveném čase. 

» celý článek   


Betlémské světlo 2012 a Tříkrálová sbírka 2013

3kralove2013
Betlémské světlo rozdával náš oddíl Gabrety Hartmanice na dvou místech. Před kostelem sv. Kateřiny v Hartmanicích a přímo v kostele sv. Jana Nepomuckého v Hlavňovicích. Je to logické, neboť tyto dvě obce jsou pro náš oddíl domovské.

Světlo jsme si vyzvedli v neděli 23.12.2012 u našich sušických kolegů na náměstí před radnicí a pospíchali s ním do našich dvou působišť.

» celý článek 


Říjnová výprava na Kochánovsko (21. 10. 2012)

kochanovskoV neděli 21.10 nás čekala první skautská výprava.Všichni jsme se moc těšili a sešli jsme se v hojném počtu 15 skautů.
Šli jsme přes Sobíkov na Puchverk. Poté jsme se rozdělili na dvě skupiny. V první skupině, která šla přes Volešek, byla Zuzka,Venda a Pavel. Ve druhé skupině jsme byli všichni ostatní s Petrem a šli jsme přes Rovenskou horu. Všichni jsme měli sraz na Rovné, bohužel první skupina zabloudila a tím zkomplikovala situaci.

» celý článek 


Tábor Hobit (15.7. - 28.7.2012)

hobit_2012
Po dvanácti letech jsme oprášili již osvědčenou celotáborovou hru a využili toho, že brzy bude v kinech k vidění film o všem, co jsme si na táboře prožili. Teda, co se tématiky Hobita, trpaslíků, Gandalfa, Elfů, Šmaka, Gluma a jiných týče. Etapová hra se rozjela záhy po příjezdu dětí na tábořiště. Ve večerních hodinách si připravily trpasličí čepičky a následovala hostina u Bilba Pytlíka. Mocný Gandalf všechny náležitě přivítal a obeznámil s cílem naší cesty, kterým je osamělá hora, ve které hlídá zlý drak Šmak ukradené nashromážděné poklady mezi kterými se vyjímá vzácný drahokam Arcikam.
» celý článek   

 


Červnová výprava k bunkrům (23. 6. 2012)

k_bunkrumV sobotu jsme se sešli k poslední předtáborové výpravě. V celkovém počtu 13 dětí + dvou vedoucích jsme vyrazili směrem k Mouřenci. Ještě než jsme opustili Hartmanice, stali se z nás parašutisté ze skupiny Silver A. Náš výsadek bohužel ztratil nejen sám sebe, ale i svého provianťáka se zásobami jídla. Naštěstí jsme věděli, že přistál v blízkosti Mouřence a tak jsme se ho vydali hledat. Počasí nám přálo a i když nás na zádech tížily batohy s vybavením, cesta rychle ubíhala.

» celý článek  

 Květnová výprava - Volby ve Springfieldu (5.-6.5.2012)

springfield
První květnový víkend jsme strávili v šumavských lesích kdesi za Gelovou Hutí v malebné chaloupce. Cestu tam nám ve svých vzkazech pomohl nalézt král Šumavy. Na místě samotném se děj celé výpravy však přesunul úplně jinam a to k volbám ve Springfieldu. Odstupující starosta Quimby nám vysvětlil, že už je načase, aby byl vystřídán a tak jsme se o jeho post utkali my, řádní občané Springfieldu.
    

» celý článek   

   


Sázení stromků

sazeni_stromku

Ten nápad se zrodil v hlavě jednoho z nás už dávno. Pomoci v boji s kůrovcovou kalamitou tím, že u nás na Šumavě vysázíme několik desítek stromků. Nápad se realizoval před nedávnem.  V  sobotu  14. dubna jsme  v  hojném počtu (2 vedoucí a 12 dětí) vyrazili z Hartmanic přes Hamižnou směrem pod Dobrou Vodu a dál směrem na Babylon, abychom nedaleko od Pustiny vyhledali paseku, kterou jsme měli zachránit.

» celý článek    Tříkrálová sbírka 2012

3kralove2012

Letošní tříkrálová sbírka pro Českou katolickou charitu z velké části probíhala v nehorázné sněhové vichřici. O to více nás hřálo u srdíček, že jsme zase mohli svojí účastí pomoci pro dobrou věc.
Sešli jsme se ráno v sobotu v klubovně a vystrojili tři krále, připravili vše potřebné, rozdělili úkoly a vyrazili jsme nejprve do obchodu, kde lidé spíš chtěli utrácet peníze za jídlo než je vložit do našich dvou zatím poloprázdných kasiček.

» celý článek  
 

Lacrosová výprava na hrádek (19.11.2011)

hradek
V sobotu 19. listopadu jsme se sešli u klubovny a připravili se na náročný pochod na hrádek
.
Celou výpravu naplánoval Kopy a sekundanty mu dělali Tomáš se Zuzkou. K jejich úžasu se přiřítil téměř celý oddíl. Z Hartmanic přišli Honza, Štěpán, Lucka, Kryštof a Tomík a z Prášil přijeli Olda, Honza, Anička a Cyril.   Po přepočítání jsme vyrazili směr Krušec. Svítilo nám sluníčko a vůbec bylo krásně. Když se před námi objevili v dálce balíky. Bylo jasné co nás čeká. Dovádění na balíkách ... to nebylo.

» celý článek   Výprava na Svatobor (22. - 23.10.2011)

svatobor
Ráno na náměstí to začalo. Pídý nám naložila spacáky a karimatky a odjela do Sušice. Byli tam: Vašek, Zuzana, Kája, Honza, Cyril, Olda, Ondra, Pepa, Štěpán, Šafi, Lucka a já. Šli jsme směrem na Horní Krušec a přes Střední Krušec. za Středním Krušcem Vašek řekl, že budem hrát piraně a pilota. Přešli jsme ještě pár vesnic a byli jsme v Červených Dvorcích. Pak už to byl kousek do Sušice.

» celý článek    


Výprava na Sedlo (17.9.2011)

sedloDvě party z našeho oddílu - jedna, která vyrazila ze Sušice a druhá, která vyrazila z Hartmanic (a taky z Prášil) - se sešly v Červených Dvorcích v sobotu 17. září, aby vystoupaly na vrchol kopce Sedlo. Celkem 9 dětí, 4 rádci, 3 vedoucí a 1 miminko vyrazili od místa srazu po cyklostezce do Divišova. Poté už začalo stoupání, které zintenzivnělo pod samotným vrchem. Když jsme zdolali i tuto nejnáročnější část cesty, kdy jsme museli klopýtat přes mnohé balvany, funíce a potíce se, objevili jsme se u paty samotné rozhledny na Sedle.

» celý článek    
 
  

Tábor Mafie 2011

bossove
V neděli 3.července 2011 ve zvláštním večerním vydání přinesl tisk, tedy Chicago Sunday Tribune, zprávu o tom, že  FBI dopadla nebezpečné šéfy mafiánských gangů. Zatčen byl boss ruské mafie Sergej Vasiljevič Ivanov, dále Pedro Bola Rodrigez, který je v čele mexické mafie, Sicilský šéf Vincentto Salvatore, sourozenecký klan kolumbijského podsvětí bratří Eskobarové, boss japonské mafie zvané Jakuza Tó Mašijó Kočadama a rovněž hlava chicagské gangsterské bandy Ivee K´eyes.

» celý článek      


Výprava na Rokytu (1.-3.4.2011)

rokytaDne 1.4. se setkalo patnáct dětí a dva vedoucí. Setkali jsme se na Rokytě u informačního střediska. Pozdravili jsme se, nasedli do aut a odjeli na chatu Kejlovnu. Kluci se ubydleli nahoře v prvním patře a my holky zas dole v přízemí. Vybalili jsme si věci z batohů a potom jsme to tam dali do pořádku, potom jsem se nabídla Petrovi, že bych to tam vytřela. Já a Pepa a Gery jsme šli ke studni a natočili vodu do kýblu. vytřela jsem a všem jsem řekla, aby tam nechodili, ale nikdo dočista nikdo mě neposlechl a tou hadrou jsem je plácla přes zadek, aby tam nikdo nechodil. Stejně tam furt chodili.

» celý článek    Hokejový turnaj (5.2.2011)

hokejovy_turnajDne 5.2.2011 kolem 9 hodiny, se sešlo několik hokejových nadšenců na bruslišti v Hartmanicích, aby mohli společně odstartovat již druhý ročník hokejového klání. Avšak hned ráno nastaly menší obavy, jelikož teplé počasí si trochu pohrálo s vrstvou ledu, ale obavy byly zbytečné. Sice horní vrstva byla drobet rozbředlá, ale led byl dostatečně silný na to, aby nás všechny unesl. 

» celý článek    


  

Tříkrálová sbírka 2011

3krale
Jako tradičně se i letos konala tříkrálová sbírka na podporu České katolické charity - přesněji řečeno jejího pracoviště v Sušici.

Sešli jsme se ráno v sobotu v klubovně a i přesto, že jsme ještě museli vyrábět koruny, mohli jsme zanedlouho vyrazit na koledu.

 » celý článek 

   


      

Techmánia, Bleskzdroj (2. - 3. 10. 2010)


techMANA

Druhé říjnové ráno jsme vyrazili do našeho krajského města za velkolepým zážitkem, kterým byla návštěva Techmánie. Jeli jsme autobusem na Železnou Rudu a pak vlakem až přímo do Plzně, tam na nás už čekali Kopy, Tomáš, Koule (s osobním doprovodem) a Pepa. Odložili jsme si baťohy a vyrazili pěšky po Americké ulici směrem k 5. bráně Škodovky. 

 » celý článek     


Tábor 2010 - Piráti

pirati
A už je to za náma – to na co se těšil každý z nás celý rok! Máme za sebou další tábor plný zážitků a dobrodružství.  První  den nám sice vzal trochu vítr z plachet, když jsme zjistili, že máme díky průtrži mračen poničenou kuchyň, uplavaný proviant a žádné suché dřevo na podpal, ale protože se držíme hesla „Buď připraven!“, tak jsme nic nemeškali a během jednoho dne vypadal náš tábor tak jak má. Nutno podotknout, že práce nám šla rychle od ruky, protože letos na tábor přijely extrémně pracovité děti.

                                                                                                                                                                                                    » celý článek


Jednodenní výprava na Poledník (12.6.2010)

polednik
Jako poslední akci před letošním táborem jsme na sobotu 12. června naplánovali jednodenní výpravu na Poledník spojenou se sbíráním odpadků po cestě. Z Hartmanických dětí se bohužel nikdo nepřipojil (většina podlehla buď neštovicícm anebo účinkování na oslavách 650 let obce Kundratice).V autobuse do Prášil se tedy ocitl pouze Kislík, Vašek a Pídý. Doufali jsme, že v Prášilech to někdo zachrání. Zachránili to kluci Vojtěchů a Anička s Honzíkem....

                                                                                                                                                                                                  » celý článek


    

Závody světlušek a vlčat v Horažďovicích 7. - 8. 5. 2010

zavody
Do Horažďovic jsem dorazil vlakem v pátek po páté. Telefonicky jsem Peťu s klukama ujistil, že vím, kde je klubovna, a vyrazil za nimi. Leč po půl hodině bloudění na adrese vytažené z webovek jsem vzdal svůj neomylný orientační smysl a zeptal se místních. Ty naštěstí hordu skautů potkali a tak mě nasměrovali správně. Po pár minutách jsem dorazil ke klubovně na panské louce, kde právě skončilo slavnostní přivítání. Pozdě, ale hlavně že jsme je našel.

» celý článek    

 


Oslava sv. Jiří - Klatovy (24.4.2010)

sv.jiri-KT
V sobotu dne 24.4.2010 se v Klatovech konalo setkání všech bývalých i současných členů všech skautů Klatovska u příležitosti oslavy svátku svatého Jiří, patrona všech skautů a skautek a výročí 20 let třetí obnovy skautingu v České republice. Vyrazili jsme ráno autobusem ve směru na Železnou Rudu. Hrůza se zmocnila mě i Kopyho, když jsme v Hartmanicích zjistili, že jsme úplně sami.
» celý článek

 


Velikonoční vejce 2010

vejce

Píše se rok 2010, den 4. měsíce dubna. A tohoto dne byla hrstka odvážných a statečných vyslána do města Sušice,aby zde ukázala svou statečnost a sportovní udatnost v běhu ke kapli Anděla strážce. Tato událost byla odstartována okolo 14 hodiny, když se všichni zúčastnění závodníci shromáždili. Pro naše některé závodníky to byl velice nelehký úkol tuto trasu pouze ujít, ale když přišlo na samostatný závod, byli rychlí jako střely....

» celý článek  
 

Sbírka Pomozte dětem 2010

pomozte_detem

Na velikonoční Velký pátek jsme v Hartmanicích začali vybírat peníze do sbírky Pomozte dětem. Letos se konal již 12. ročník této sbírky. Hned na náměstí před městským úřadem jsme zaujali pozici, na stůl rozprostřeli letáčky, kuřátkové ozdoby, samolepky a chlebíčky s vajíčkovou pomazánkou k zakoupení (za co možná nejvyšší částku).

» celý článek

  

Otvírání studánek (27.3.2010)

otvirani_studanekV sobotu 27.3.2010 jsme se sešli u klubovny s plánem vyrazit k několika místním studánkám, které jsme chtěli „otevřít“ po vydatné zimě.Sešli jsme se v hojném počtu – 11 dětí a jako doprovod Pídý a Peťa. Začali jsme stoupat do kopce na Ulmu a na jeho vrcholu se pustili do vyčistění první studánky. Na znamení vyčištěné studánky, jsme je vždy označili věnečkem z chvojí. A pak jsme odrecitovali básničku, asi je jasné kterou...

» celý článek 

  


Kdo si hraje nezlobí! (13.3.2010)

turnaj_v_deskovych_hrach

Na sobotu 13. března jsme měli naplánovány akce hned dvě. Jednak to bylo ranní stěhování klubovny do nových prostor v budově mateřské školy a jídelny. Stěhování jsme zvládli bravurně a superrychle za přispění pana Kopačky a zejména traktoru s kontejnerem, který jsme naplnili a vyprázdnili celkem dvakrát. Když jsme dokončili akci "kulový blesk" odběhli jsme si domů nadlábnout se oběda. Odpoledne od dvou hodin jsme se pak znovu sešli v klubovně k turnaji v deskových hrách...

» celý článek 

  Oslava 20 let oddílu

20let_oddilu

Dne 7. 3. 2010 uplynulo 20 let od založení skautského oddílu v Hartmanicích. Sešli jsme se ve tři hodiny odpoledne u kašny na náměstí. Sešlo se nás přibližně dvacet, a to především současných členů. Přesunuli jsme se do klubovny vyzdobené balónky, uprostřed na stole ležela kronika, fotky, comicsy z táborů a dort, který nám upekla naše šikovná Koule.

» celý článek   


Hokejový turnaj VENKŮvr (20.2.2010)

sankiada

Dne 20. února 2010 se na Hartmanickém „ledním stadionu“ připomínajícím letní stadion uskutečnil hokejový turnaj s názvem VENKŮvr. V sobotu odpoledne jsme se svorně sešli na hřišti a dá se říct, že i v docela hojném počtu. Během malé chviličky se nám zde také představilo plno zahraničních družstev, ukázal se nám zde i náš domácí reprezentační tým, jinak zde bylo Japonsko, Kanada a  Jihoafrická Republika.

» celý článek   


  

Sáňkiáda (23.1.2010)

sankiada
Sobotní odpoledne. Hartmanice. Kopec směrem na Hořejší Krušec a Trpěšice. Leden. Teplota cca 10 až 15 stupňů Celsia
pod nulou. Boby, sáňky. Toto vše charakterizuje naší akci, která byla zasvěcena závodům na bobech a sáňkách. Sešli jsme se v hojném počtu a to nejen my, skauti, ale i plno dětí z Hartmanic, pro které byla akce pořádána.

» celý článek    


Tříkrálová sbírka 2010 (9.1.2010)

3kraloveDne 9. 1. 2010 se náš oddíl vydal již podesáté na tříkrálovou sbírku, kde se vybírají peníze pro Českou katolickou charitu. V sobotu kolem deváté hodiny jsme se sešli docela v hojném počtu v klubovně. Jako každý rok začala menší tahanice v řadách malých vlčat a světlušek, kdo z nich bude jaký král. Po nalíčení a převlečení jsme vyrazili na dalekou cestu Hartmanicemi. A hned po vykročení z klubovny se k nám přidal malý Štěpán, který se hned ptal jaký bude král a kde má korunu a padlo dalších plno otázek, jako vždy.

» celý článek  archiv akcí:    

AKCE 2006 - 2009       AKCE 2002 - 2005       AKCE 1998 - 2002


baner last
    1. skautský oddíl GABRETY Hartmanice                                                                                                                                                       © webdesign peedee

kontakt

Vedoucí oddílu:
Petra Divišová (Pídý)
adresa: Příkopy 76
             342 01 Sušice
mobil: 721 784086
email: petra.divisova@centrum.cz

Zástupce vůdce:
Tomáš Kočandrle
   Klubovna
budova MŠ
Hartmanice 128
342 01 Hartmanice