Betlémské světlo (18. a 19. 12. 2021)

Neuvěřitelně napínavý příběh přineslo letos našemu oddílu putování pro Betlémské světlo. Jako již několik předchozích let vyrazili zástupci našeho hartmanického oddílu jako kurýři Betlémského světla pro naše skautské středisko.
Sešli jsme se v sobotu 18. prosince krátce po poledni na sušickém nádraží v hojném počtu (Anička S., Jája, Julča, Matýsek, Johanka, Terka, Jaroušek, Tonda, Albert, Anička M. a já Pídý).
betlem_svetlo2021
Nastoupili jsme do vlaku a nic netušíce pputovali do Horažďovic Předměstí. Tady jsme přetrpěli několik desítek minut čekání na spoj z Brna. Dle mých instrukcí jsme netrpělivě vyhlíželi Betlémské světlo a plzeňské skauty, kteří jej vezou buď v prvním nebo posledním vagónu soupravy. V prvním vagónu nebylo, tak jsme spěchali k poslednímu, kde k našemu velkému šoku také NEBYLO! Ouha!...to se nám ještě nikdy nestalo. Po dotázání paní průvodčí, zda s nimi ve vlaku nejeli náhodou skauti /s kýženým světýlkem ze svaté země), jsme se dozvěděli, že vlak vypravený z Brna měl závadu na lokomotivě a zůstal "viset" cestou, tudíž světlo dorazí až v následujícím spoji (rozuměj za dvě hodiny).

betlem_svetlo2021

Naskákali jsme na přípoj do Sušice, tam zklamaně předali část dětí maminkám a za hodinu a půl se značně "osekanou" účastí výpravy (ve složení Anička a Jája Staňkovy a Matýsek a Johanka Brázdovi) jsme přešlapovali na nádraží zas. Paní v pokladně nás informovala, že námi očekávaný spoj je o 40 minut opožděn a my nebudeme mít přípoj zpátky. Pohotově jsem změnila plán a do Předměstí jsme dojeli autem. V čekárně se děti zabavily pantomimou a hádáním předváděných scének. čekání naštěstí rychle uteklo a my si konečeně převzali Betlémské světlo (s tříhodinovým zpožděním!) a vpořádku jej dopravili do Sušice.

betlem_svetlo2021Následující den jsme jej od 11 hodin rozdávali u kostela sv. Kateřiny v Hartmanicích. V půl dvanácté začala mše, kde jsme připávlili svíce na adventním věnci a na oltáři a dostali požehnání. čas příjemně plynul a my jej trávili klábosením a tu a tam předáním světla. Přišel stálý zákazník - Vietnamský obchodník z nedaleké provozovny a rodiče našich vedoucích (pan Kočandrle a Kopačkovi...jedna paní vtipně poznamenala na adresu pana Kopačky: " Vám to pěkně hoří pane Kopačka, líp než mě...no jó, kotelník, to se hned pozná!"). V půl jedné první naše mise skončila a druhá pak začala ve 14 hodin na Mouřenci. Zde jsme již tradičně předávali BS během a po skončení koncertu žihelského smíšeného sboru. Sluníčko už tolik nehřálo a valila se k nám studená fronta se sněžením, kterou nám avizovala meteoAnička. Ta byla vybrána jako hrdý světlonoš, který donese Betlémské světlo během koncertu dovnitř a připálí adventní svíce na věnci. Před jejími 2 minutami "slávy" jsem jí ještě radila, co všecvhno může říct, až se jí Lukáš Milota bude na světýlko vyptávat. Jenže Lukáš se letos nezaptal vůbec na nic... Po koncertu jsme připálili světlo všem zájemcům a pak už vyrazili zpátky domů. Naše mise skončila, ale betlémskou skautskou štafetu jsme předali dál /Ohnivcovi z Kašperek a Peťovi z Poutníků/...tak ať hoří a nezhasne!!!!