Betlémské světlo (17., 18. a 23. 12. 2022)

Rozvoz (17.12.2022)

betlem_svetlo2022

Letos poprvé jsme si krom kurýrství Betlémského světla pro sušické skautské středisko vyzkoušeli i jeho rozvoz. Čekala nás trať Plzeň - Klatovy - Železná Ruda - Alžbětín. Sešly jsme se vpodstatě ve vlaku - Johanka, Ája, Anička M., Klára K. a Pídý, v sobotu 17. prosince krátce po poledni. Dojeli jsme osobákem ze Sušice do Horažďovic předměstí, kde jsme pár desítek minut do příjezdu rychlíku z Brna strávily v čekárně ochutnáváním cukroví a spekulacemi na cizí
zapomenutou cestovní taškou. Rychlík byl naštěstí zpožden jen o pět minut a my jsme si úspěšně připálily světlo od skautů z Plzně, kteří už po pěti hodinách trmácení se s Českými drahami byli dost unavení z kurýrství Betlémského světla na trase Brno - Plzeň.

V Plzni jsme byly cobydup a tady nás čekala nejnudnější část dne - čekat na náš spoj 1h a 40m. Tak jsme se aspoň inspirovaly zdejšími nádražními smažkami a na jejich motivy shánění dávky jsme natočily video o shánění světla z Betléma.

betlem_svetlo2022

Konečně v 15.40 jsme usedly do rychlíku do Klatov a naše mise započala. Rychlíkem to bylo jen pár zastávek, ale přišlo celkem dost lidí a někteří nás i obdarovali (sladkostmi či ovocem), to bylo fajn. Nádherný byl pohled na lucerny ve svitu právě zapadajícího slunce, a to jsme hned využily k fotodokumentaci. V Klatovech jsme přesedli na osobák a cestou zase rozdávaly na zastávkách Betlémské světlo - v Bezděkově přišlo tolik lidí, že jsme pak jen musely předat někomu špejli, ať si připálí mezi sebou a huply zpátky do vlaku, za popohánění průvodčí a pohoukávání strojvedoucího vlaku ze strojovny. V Janovicích a Nýrsku (dle názoru Kislíka Hartmanicích-severu) ještě přišlo dost lidí, ale od Hojsovky, přes Hamry a až na Rudu nikde nikdo. Klárka, Ája a Anička vystoupily v Rudě a donesly BS do místního kostela na mši a já s Johankou jsme dojely ještě na hranice do Alžbětína. Tady naše dnešní mise končila a druhý den nás čekalo pokračování v Hartmanicích a na Mouřenci.

Hartmanice a Mouřenec (17.12.2022) + (23.12.2022)

betlem_svetlo2022Sešli jsme se před kostelem, kde jsme postavili náš stolek - tentokrát o kus dál z důvodu, že mrzlo až praštilo, bylo cca -12°C a my záměrně vyhledali místo na slunci. Bylo nás zas jen pár (Matěj, Johanka, Klára, Ája, Anička, Laura a Pídý) a příchozích taky moc nebylo (to proto, že do Vánoc je ještě týden a my rozdávali BS ještě den před Štedrým dnem). Prvním příchozím byl Kopy se ženou, chvíli postál, pokecal a pak se šel zahřát domů. To my jsme mrzli dál. Tři zástupci donesli Betlémské světlo do kostela, kde připálili všechny svíce a nechali si požehnat.

Alespoň po mši byl u nás největší nával a my jsme si naše stanoviště na chvilku uklidili, šli se naobědvat a hlavně zahřát. Nejodolnější z nás (Anička, Bucka a samozřejmě hlavní vedoucí Pídý) pak ještě pokračovaly s misí BS na Mouřenci. Zima byla hrozná a o to větší pak, když slunce zapadlo za obzor, což Anička bravurně odhadla speciální skautskou fintou. Dlouhou chvíli během koncertování Žihelského smíšeného sboru jsme si krátily popíjením svařáku a určováním zvuků
ptáka, který se ozýval z borovic za hřbitovem (tématicky krásně to byl krkavec,
no jasně - jak jinak...). V domluvenou chvíli donesla Anička do kostela lucernu s
Betlémským světlem a s dalšími 3 ženami (sbormistrovou, místostarostkou a sklářkou) zapálily svíce na adventním věmci. Drobet se u toho zahřály, neboť v kostele byla teplota - 8°C a venku tak o pět stupňů menší.

betlem_svetlo2022

Koncert byl díky tomu o několik desítek minut (a téměř hodin) kratší než obvykle, Lukáš Milota pro jistotu téměř vůbec neřečnil a brzy byl konec. Po koncertu jsme rozdávali světlo ostošest všem příchozím respektive všem z kostela výchozím. Pak jsme celé zmrzlé naskočily do auta a odjely zpět do Hartmanic.

Necelých pět dní nato jsme zase zaujali místo u kostela svaté Kateřiny, sníh roztál, mrazy polevily a bylo příjemných 5 - 8 stupňů plus... V době od 16 do 17.30 jsme všem příchozím předávali BS, některým i dvakrát, protože foukalo a bylo obtížné si světlo odnést v pořádku domů. Přijel také Ohnivec z Kašperek, který sice dostal světlo od nás po koncertě na Mouřenci, ale jak si tak doma hrál se svíčkou, přišla přívalová tsunami vosku a bylo po Betlémském světle...ještěže nás má!

Na závěr naší betlémské mise jsmesi popřáli krásné svátky amnoho dobrého do nového roku a pádili domů. Nám cestou v Sušici po vysazení Aničky Staňků Betlémské světlo také zhaslo zalité voskem...naštěstí nás druhý den dozásobil Balú...

Na závěr naše heslo z plzeňského nádraží:

BETLÉMSKÉ SVĚTLO - ROZPALTE SVÉ VÁNOCE!!!