Betlémské světlo (16. a 23. 12. 2023)

Rozvoz (16.12.2023)

betlem_svetlo2023

Velmi dramatické chvíle nám přinesl letošní rozvoz Betlémského světla...ale nebudu předbíhat, jdme na to pěkně od začátku.
Všechny kurýrky Betlémského světla jsme se sešly na nádraží v Sušici krátce po poledni v sobotu 16. prosince 2023.a chopily se luceren ve složení Lucka B. (kurýr zpět do Sušice a na Mouřenec), Julča, Klára, Ája, Johanka a já /Pídý/. Ani jsme nemrkly a už jsme byly v naší přestupní stanici - Horažďovicích Předměstí. Vlak z Brna tu byl za chvilku, připálily jsme si od plzeňských skautů, zamávaly Lucce a obsadily místa ve vlaku do Plzně.
První zádrhel - v bílé petrolejce úplně zmizel knot při manipulaci s posouvacím kolečkem (asi ho tambyl už jen mrňavý kousek). V Plzni se na nás vrhla reportérka Českého rozhlasu, tak jsme ji odkázali na plzeňskou partičku. Ale aspoň pan fotograf nás zvěčnil. Hodinu čekání na náš spoj /Plzeň - Klatovy/ jsme strávili v zázemí bytu Brázdů, ovšem přesun tramvají a od tramvaje, kdy dost foukalo a plamínky v lucernách jen tak tak, že nezhasly, byl pro mojí psychiku dost náročný. Chtěla jsem obstarat knot do petrolejky, abychom měly aspoň dvě, ale v sortimentu drogerie na Slovanech ho neměli.

betlem_svetlo2023

Čas čekání na vlak potom na nádraží jsme každá trávily jinak - já hypnotizováním betlémského plamene, Johy a Juli jízdou na eskalátorech a Ája a Klára pátráním po té boží bagetě s kuřecími nugetkami, co si tu pořizovaly už loni. Vlak přijel načas, my obsadily místa, na která jsme měly rezervaci (no jó, vyhodili jsme pána v klobouku...) a hned se jelo dál. Za chvíli už byly Dobřany a první předání světla, kterého se zhostily Julča a Johy. Největší drama přišlo na další zastávce - v Chlumčanech - jediný příchozí pán nemohl rozhořet petrolejku, dokonce Klárce uhasil svíčku v kelímku, kterou jsme mu tam chtěly nechat. Průvodčí už zaháněl holky do vlaku, že musíme jet. Svíčku jsme ještě rychle zapálily a podaly pánovi z rozjíždějícího se vlaku. Ufff.
Pak už následovaly zastávky jedna za druhou: Přeštice, Švihov (a velký plamen v petrolejce dvou příchozích mladíků, snad ho zkrotili..) a Klatovy.
V Klatovech jsme přesedly na osobák do Železné Rudy, ve kterém bylo vyhřáto tak na 28°C! Pařák! Průvodčí byla mladá, sympatická se vstřícný postojem k předávání světla. Hned na první zastávce v Bezděkově přišlo strašně moc lidí a byla tam náherná atmosféra. V dalších zastávkách bylo také dost lidí a jak už se začalo stmívat, tak bylo i hezké vidět, jak se betlémský plamínek šíří mezi příchozí. Asi v Nýrsku jsme měli delší čekací dobu na nádraží, a tak jsme klábosili s lidmi na nástupišti, což bylo moc fajn. Hamry, Brčálník, už byly úplně bez lidí a pak až na Špičáku - pár příchozích. Na Železné Rudě nás opustily Ája a Klárka, které nesly Betlémské světlo do kostela. Zbytek týmu jel ještě do Alžbětína, kde už nás stejně nikdo nečekal. Nyní nás čekala už jen mise udržet Betlémský plamen až do následujícího týdne, kdy nás čeká předávání v Hartmanicích.

betlem_svetlo2023

Hartmanice (23. 12. 2023)

Ukrutně nevlídné a pro Betlémské světlo nevhodné počasí nám přinesl den před Štědrým dnem. Fučel silný vítr a z nebe padaly ledové provazy vody. Proto jsme se domluvili s panem Volencem,který nám poskytl azyl v kostele sv. Kateřiny.

Na venkovní mříž jsme umístili poutač a světlo v podobě betlémské hvězdy a připravili náš "stánek" ve svatostánku. Příchozích tentokrát moc nebylo /zřejmě z důvodu nepřízně počasí/, ale zato se vraceli (poryv větru si několikrát zahrál s

betlem_svetlo2023

betlémským plamenem). My v kostele (sice zmrzli, ale v suchu) jsme obdivovali krásu dřevěného vyřezávaného betlému, chvílemi se hřáli u fukaru, ochutnávali cukroví a popíjeli horký čaj z termosek.

Kdo přišel, chvíli si s námi popovídal, a pak případně znovu a znovu, podle toho, kolikrát se vracel pro světlo, a čas rychle plynul. Ve chvíli, když už jsme začali balit nastal největší skautský frmol - přišel Ohnivec (připálit pro kašperskohorskou distribuci), Fík a paní Hanzlíková - maminka sourozenců Hanzlíků :) To byli naši poslední příchozí, kterým jsme ještě popřáli krásné Vánoce a pak už celí zmrzlí vyrazili do hřejivého tepla domova.