Skautský dobrý skutek: Dobročinná cukrárna (18. a 25. 5. 2018)

cukrarnaDvacátý duben až dvacátý květen je měsícem skautských dobrých skutků. I my jsme se s naším oddílem zapojili a osladili jsme našim spoluobčanům život v cukrárně pod širým nebem. Dvě páteční odpoledne 18. a 25. května jsme na náměstí prodávali laskominy upečené laskavými maminkami, oddílové děti se ale mnohdy zapojily ve výrobě dobrot a svým maminkám byly při ruce.

Vykonat každý den alespoň jeden dobrý skutek, tak zní jedna z prvních výzev, se kterými se děti seznámí ve skautském oddíle. Po loňském dobrém skutku, kdy jsme pro místní školku vyrobili hmyzí hotel a ptačí budky, jsme se  rozhodli otevřít dobročinnou cukrárnu pod širým nebem a výtěžek z akce věnovat na Linku bezpečí. Dvě páteční odpoledne jsme nabízeli nejrůznější dobroty (kremrole, řezy, muffiny, minicheesecaky, hnětýnky, palačinky a další lahůdky) na hartmanickém náměstí. Příchozí „zákazníky“jsme informovali o tzv. pomněnkovém dnu (den připomínající pohřešované děti, který připadá právě na 25. května) a významu Linky bezpečí na jejíž  jsme vydělali první den úžasné 3.942,- Kč a další týden podobně vysokou sumu: 3.658,-; celkem 7.600,- Kč (na konto Linky bezpečí jsme pak odeslali zaokrouhlenou částku 8.000,- Kč, rozdíl byl příspěvek oddílové vedoucí).

Naším cílem bylo nejen osladit život občanům Hartmanic, ale zejména přispět na dobrou věc, kterou Linka bezpečí 24 hodin denně zajišťuje. Zároveň jsme naše spoluobčany chtěli upozornit na alarmující číslo pohřešovaných dětí a uctít je během pomněnkového dne například tím, že vybraná jména zmizelých dětí zapisovaly naše oddílové děti křídou na chodník a kreslily jejich domnělé podobiznycukrarna

Druhý pátek (25. května) jsme sotva stačili zprovoznit naši open air cukrárnu a už nás obklopil dav turistů, kteří zde vystoupili z autobusu a marně pátrali po cukrárně. Až jsme jim tu naší rozbalili přímo pod nosem. Sladkostichtivý dav nám vykoupil téměř všechen sortiment a to během půl hodinky. Pak už museli turisté z Moravy zase rychle nahopkat do autobusu a jet dál. Pro ostatní příchozí nám tu zbylo pár kousků ze dvou druhů rolád a několik perníčků.

Celkově jsme se setkali s ohromnou podporou nejen maminek, které se zapojily a dobrůtky vyráběly, ale velice kladný ohlas jsme měli od příchozích "zákazníků". Všichni moc rádi přispěli na dobrou věc a zamlsali si. A maminky projevily zájem o výměnu receptů, což je jako třešinka na dortu k celé akci.

Jako oddílová vedoucí, v jejíž hlavě se nápad našeho letošního skautského dobrého skutku  zrodil, musí říct , že jsem moc hrdá a šťastná, že jsme vydělali takovou skvělou sumu a hlavně si oba páteční dny moc užili!

Projekt Junáka – českého skauta Skautský dobrý skutek probíhá letos počtvrté. V minulých letech vykonali skauti a skautky stovky společných dobrých skutků: rozesílali dopisy pro potěchu či pomoc, sázeli stromy, opravovali nebo instalovali lavičky, navštěvovali seniory, uklízeli odpad, vzali na výlet hendikepované děti nebo zorganizovali benefiční koncert. Do posledního ročníku Skautského dobrého skutku se aktivně zapojily dvě tisícovky skautů a skautek.

cukrarna