Výprava na Sedlo (17.9.2011)

sedloDvě party z našeho oddílu - jedna, která vyrazila ze Sušice a druhá, která vyrazila z Hartmanic (a taky z Prášil) - se sešly v Červených Dvorcích v sobotu 17. září, aby vystoupaly na vrchol kopce Sedlo. Celkem 9 dětí, 4 rádci, 3 vedoucí a 1 miminko vyrazili od místa srazu po cyklostezce do Divišova. Poté už začalo stoupání, které zintenzivnělo pod samotným vrchem. Když jsme zdolali i tuto nejnáročnější část cesty, kdy jsme museli klopýtat přes mnohé balvany, funíce a potíce se, objevili jsme se u paty samotné rozhledny na Sedle.

Již mírně znaveni jsme vystoupali až na vrchol rozhledny, která
má téměř 28 metrů. na rozhledneVýhled do krajiny byl nádherný, bylo jasno a viditelnost byla bezvadná, dokonce jsme v dálce spatřili i chladící věže JE Temelín. Z informačních tabulí jsme se dozvěděli, že před třemi tisíci lety osídlili vrch Sedlo u Sušice Keltové, kteří zde, v nadmořské výšce 902 metrů, vybudovali prakticky nedobytné hradiště, jenž sloužilo jako trvalé sídlo kmenového náčelníka a jeho bojové družiny. V době nebezpečí využívali hradiště jako útočiště další členové kmene, žijící roztroušeně v malých osídleních podél řeky Otavy a jejích přítoků.
kalich

Po sestupu z rozhledny jsme se přesunuli na malé občerstvení ve formě limonády a nanuků, které nám poskytla restaurace v Albrechticích. Pak už jsme pokračovali po červené turistické značce dále přes Zaluží až nad Sušici na vrch Kalich. Na zpáteční cestě jsme se zastavili za našimi skautskými kamarády ze Sušice a pak už zase pospíchali na autobus, který nás odvezl zpátky domů.

»