Tábor Škola čar a kouzel (30.6. - 13.7.2013)

tabor_2013Už odjezd dětí na tábor sliboval něco nebvyklého - magického. Všichni táborníci hned na místě setkání obdrželi dopis od profesorky Minervy McGonagallové (Pídý), který jim zajišťoval účast na letním rychlokurzu ve škole čar a kouzel. Za nedlouho se dostavil i ředitel školy - Albus Brumbál (Tomáš), který spolu s učitelkou léčitelství a vedoucí ošetřovny Poppy Pomfreyovou (Ivčou) doprovodil studenty při skoku na nástupiště 9 a 3/4 a spolu s nimi pak nastoupil do bradavického expresu, který studenty přiblížil téměř až do školy čar a kouzel.

Vzhledem k tomu, že ke studiu potřebují studenti řadu nezbytných knih, kouzelnických potřeb a vybavení, magickou hůlku a také kouzelnického zvířecího mazlíčka, museli se krátce po příjezdutabor-2013 dostat do Příčné ulice a vše potřebné sehnat. Přemisťovali se buď pomocí letaxové sítě, a to přímo do krámku s kouzelnými hůlkami mistra Ollivandera nebo museli projít zdí za Děravým kotlem, to se pak dostali do prodejny učebnic a kouzelnického vybavení Krucánek a kaňourů. Nejsnažší bylo použití přenášedla, kterým byla holínka. Ta studenty přenesla do prodejny kouzelný zvěřinec, kde si vybrali sobě nejvhodnější zvíře či ptáka.

Večer prvního dne se pak konala velkolepá slavnost ku zahájení studia a přivítání všech kouzelchtivých studentů. Součástí slavnosti bylo samozřejmě zařazování do kolejí, kterému vévodil Moudrý klobouk. Ten rozmístil žáky do čtyř tradičních kolejí, kterými byly Mrzimor, Havraspár, Zmijozel a Nebelvír. Každý student obdržel šálu v barvách své koleje a kolejní znak. Poté už promluvil ředitel školy, který představil profesorský sbor a následovala hostina.

Druhý den nás ráno při snídani ve velké síni překvapila sova, kterou jsme okamžitě nazvali "Eror". Nesla v zobáku čerstvý výtisk Denního věštce, takto pak činila každý den. tabor_2013Studenti pak museli odhalit tajemství jejich kolejí a  především naučit se heslo,

které jim umožnilo vstup do jejich společenské místnosti. Toto heslo pak museli znát, aby jim byl vydán oběd. Odpoledne si pak každý žák musel obstarat koště na hodinu létání s madame Hoochovou (Fík). Pomalu ale jistě jsme začali nacvičovat i Famfrpál, při jednom turnaji nám však Daisy někem odnesla (nebo spolkla?) zlatonku, což byl nečekaný zvrat.

Studium pak pokračovalo dál velmi zábavnou hodinou kouzelných formulí profesora Kratiknota (Fík), kterému asistoval Pošuk Moody (Kopy).

Studenti museli také donést řediteli školy potrhanou knihu kouzel a nenápadně se proplížit kolem kolejního ducha Zmijozelu Krvavého barona a školníka Filche až k zrcadlu z Erisedu a ukořistit svůj střípek.
V dalších dnech ve škole čar a kouzel pronikli studenti do tajů věštěni budoucnosti s profesorkou Trelawneyovou (Koule) - věštilo se z karet, čajové sedliny i křišťálové koule. A při hodině lektvarů profesora Snapea (Kislík) bylo takové ticho, že jste mohli slyšet i špendlík spadnout.
Kvůli masivnímu útěku vězňů z Azkabanského vězení si děti pro jistotu vyrobily tzv. patrony, které je v noci ochránily před mozkomory. Následující den už je ale zase čekalo učení, a to studium mudlů s profesorem Lupinem (Vašek)  a péče o kouzelné tvory s Hagridem (Peťa), kdy dvě odvážné studentky ddokonce líbaly ropuchu!
tabor_2013

Jednotlivé koleje musely vytvořit i Pobertův plánek a do něj co nejpřesněji zakreslit jednotlivé profesory. Také se snažily namíchat mnoholičný lektvar, po jehož požití se jeden student z každé koleje proměnil v Pošuka Moodyho. V průběhu studia následovaly ještě hodiny léčitelství, obrany proti černé magii, přeměňování a bylinkářství s profesorkou Prýtovou (Andy). Vyvrcholením tohoto studijního úseku byly kouzelnické souboje, ve kterých si celkem slušně vedli všichni studenti.Zřejmě to bylo tím, že soubojům předcházela názorná ukázka souboje profesorů Kratiknota a Moodyho.

Velkým lákadlem byla návštěva nedaleké kouzelnické vesnice Prasinek (Petrovice), kam jsme se spolu se studenty vypravili. děti málem přišly o sluch, to když se ocitly u ufňukané uršuly a musely poslouchat nesnesitelný zpěv jezerních lidí - ten jim prozradil, že mají svou věc (hrneček), který postrádaly, hledat na dně jezera (přehrady). Do konce studia zbývalo už jen pár dní a studenti tak ještě zažili souboj s trollem, na vlastní kůži si vyzkoušeli účinky nafukovacího kouzla, střílení na rarachy a útok ďáblova osidla. Na závěr museli složit zkoušky NKÚ (náležité kouzelnické úrovně), na jejichž výsledku jim bylo vystaveno vysvědčení. Ovšem truhly s vysvědčeními musely jednotlivé koleje teprve najít a poté odemknout jedním z klíčů, které po celou dobu studia zíískávali.

Inu, byl to tábor plný nevšedních a nezapomenutelných zážitků, který strhl svojí atmosférou nejen děti, ale hlavně nás vedoucí. Tak zase za rok!

»
fotogalerie z tábora